Acil Anons Sistemi

Acil Anons Sistemi

Acil Anons Sistemi Nedir?

Acil anons sistemi , deprem, yangın, gaz kaçağı gibi acil durumlarda binada bulunan personel ve ziyaretçilerin hızlı ve güvenli bir şekilde tahliyesini sağlamak için kullanılmaktadır. Yangın algılama sistemi ile entegre olarak kullanıldığında sistemden gelen veya manuel olarak iletilen komut ile çalışabilmektedir. Karşılaşılan soruna bağlı olarak ve daha önce belirlenen senaryolar dahilinde tüm alanlara birden anons yapılabildiği gibi belirli alanlara anons yapılması da sağlanabilmektedir.

Özellikle alışveriş merkezi, ulaşım terminalleri, kamu binaları, fabrikalar, hastaneler, okullar, spor salonları, sinema ve tiyatro gibi kalabalık ve geniş bir alana yayılmış ortamlarda kullanılan acil anons sistemleri içerisine önceden kaydedilmiş ses kayıtları ile kullanılabileceği gibi operatörün anlık anonsu ile de kullanılabilmektedir. Acil anons sistemleri, yaşanabilecek acil durumlar dışında bilgilendirme, tanıtım, reklam ve merkezi müzik yayını için de kullanılabilmektedir.

Acil Anons Sistemi Kullanım Alanları

Kişilerin kolayca ve hızlı bir şekilde bilgilendirilmesi ve gerekli yönlendirmelerin sağlanması için kullanılabilen acil anons sistemi kullanılabilen başlıca ortamlar şu şekilde özetlenebilir. Elbette bu örnekler arttırılabilir.
Hastanelerde doktor ve hemşire anonsları,
Askeri bölgelerde personel ve ziyaretçi anonsları,
Ulaşım terminallerinde düzenlenen seferler ile ilgili anonslar,
Alışveriş merkezlerinde kayıp çocuk, kayıp eşya ve duyuru anonsları,
Mağazalarda anlık kampanya bilgilendirme anonsları

Acil Anons Sistemi Yönetmeliği

Acil anons sistemlerinin kurulumu ile ilgili en önemli yönetmelik “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” tir. Bu yönetmelik gereği inşaat alanı 5000 metrekareden büyük olan, 1000 kişiden daha fazla kişinin bulunduğu ve aynı zamanda yüksekliği 51,5 metreden fazla olan binalarda ve 200 yataktan daha büyük kapasiteye sahip bütün otellerde acil anons sistemi bulunması zorunludur.
Acil anons sistemi kurulmadan önce ihtiyacın net olarak belirlenmesi, yayın yapılacak alanın analizi yapılarak kullanılacak cihazların sayısının ve projede konumlandırılacağı noktaların doğru olarak belirlenmesi gerekir.