Kamera Sistemi

Kamera Sistemi
IP Güvenlik Kamera Sistemleri
Kamera sistemi, güvenlik sistemleri kategorisi altında en sık kullanılan çözümlerden biridir. Temelde ev ve işyeri gibi yaşam alanlarımızı korumak için kullandığımız, kamera ve kayıt cihazından oluşan güvenlik sistemidir. Kaydedilen kamera kayıtlarını geriye dönük olarak izlemek mümkün olurken, ihtiyaç halinde canlı olarak her an tüm platformlar üzerinden izleme olanağı da sağlayabiliyor.

Kamera sistemleri, teknolojideki gelişmelere paralel olarak temel amacının çok ötesine geçerek hayatımızın birçok alanında bizlere kolaylık sağlıyor. Bu yazımızda Probilgi Teknoloji olarak çözüm sağladığımız kamera modelleri ve kamera sistemleri ve çözümlerini anlatırken küçük örneklerle hayatımıza kattığı ilave faydaları da anlatmaya çalışalım.

IP Kamera Sistemi

Adından da anlaşılacağı gibi IP network altyapısı üzerinde çalışan güvenlik kamerası çözümüdür. Analog ve AHD kamera sistemlerine göre daha esnek ve yetenekli olan IP kamera sistemleri, çok daha net görüntüler ve daha yüksek sıkıştırma ve depolama alanı sağlarken genel kullanımda da analizler, raporlamalar ve bilgilendirmeler sağlayarak insan göründen kaçabilen ya da ölçümlemesi çok zor olabilen işleri de kolayca ve hızlıca sağlayabilirler.

Harici bir ağ veya alt yapıya ihtiyaç duymadan mevcut network ağı üzerinden kullanılabilen IP kamera sistemi yangın algılama sistemi, geçiş kontrol sistemi gibi diğer güvenlik sistemi çözümleri ile entegre olarak çalışabilmektedir. Kullandığı network teknolojisi sayesinde kamera kayıtlarını dilediğiniz donanım ve lokasyonda saklayabilir, tutulan bu kayıtların yedeklenmesini de aynı kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

IP kamera sistemleri, hareket algılama, kişi sayma, yoğunluk ısı haritası oluşturma, şüpheli davranış analizi gibi teknolojilerle güvenliğin dışında personel verimliliği, pazarlama gibi konularda da büyük imkan ve kolaylıklar sağlıyor.

Görüntü işleme teknolojisi ile de fark yaratan IP kameralar ColorVu ve Full Color çözümleri ile gece alınan kamera kayıtlarının da çok daha net ve anlaşılır olabilmesini sağlıyor. DarkFighter ve StarLight kamera modelleri ile özellikle karanlık ortamlarda çok daha net görüntüler alınabilirken LightFighter kamera modeli ile aşırı ışığa maruz kalınan ortamlarda net görüntüler sağlayabiliyor.

Termal Kamera Sistemi

Nesnelerin sahip olduğu ve yaydığı ısı enerjisini algılayarak ısı yoğunluğuna göre renk kodları ile görüntü oluşturan ve kaydedilmesini sağlayan kamera sistemidir. Özellikle yaşanan Covid-19 salgını ile birlikte termal kameralar yüksek ateş septemu gösteren kişilerin tespit edilmesi, güvenli ve temassız geçiş sağlaması konularında önemli avantajlar sağlamıştır. Alışveriş merkezleri (AVM), oteller, hastaneler, eğitim kurumu ve eğlence mekanları gibi kalabalık ortamların girişlerinde konumlandırılan termal kameralar otomatik olarak, son derece hassas ve hızlı bir şekilde vücut ısısını ölçebilmektedir. Covid-19 ve pandemi ile mücadele amacıyla geliştirilen termal kamera sistemleri kullandığı yapay zeka ve yüz tanıma teknolojisi ile maske kontrolünü de sağlayabilmektedir.

Termal Kameralar, riskli ancak mevcut ışık ve hava şartlarının izlemeye uygun olmadığı ortamlarda sınır kontrolü gibi askeri projelerde kullanılabildiği gibi anlık ısı değişimlerini hassas bir şekilde ölçebilmesi sayesinde sanayi ve üretimde de önemli faydalar sağlayabiliyor. Enerji verimliliği ve sarfiyatın kontrolü, sıcak su, sıcak hava ve basınçlı gaz sistemlerinde meydana gelebilecek kaçakların tespiti gibi amaçlar için de termal kamera sistemleri kullanılabilmektedir.

Plaka Tanıma Kamerası / Otopark Kamera Sistemi

Özellikle otopark giriş çıkışlarının kontrollü ve hızlıca sağlanabilmesi için geliştirilen kamera sistemdir. Latin alfabesi ile yazılmış olan plaka numaralarını OCR sistem ile okuyabilen ve tanıyabilen kayıtlı olan izinli ve/veya yasaklı plakalar arasında arama yapabilen, sonuca göre otomatik ve hızlı geçiş için bariyer sistemine kontak bilgi gönderek açılmasını sağlayabilen kamera sistemidir. Plaka tanıma sistemleri ücretli otopark sistemlerinde kullanılan yazılımlar ve otomasyon sistemleri ile de entegre edilebilmektedir. Bu sayede otopark giriş çıkış saatleri kontrol ve kayıt edilerek otopark ücreti hesaplanması hatasız ve hızlıca sağlanabilmektedir.

Termal Kameralar, riskli ancak mevcut ışık ve hava şartlarının izlemeye uygun olmadığı ortamlarda sınır kontrolü gibi askeri projelerde kullanılabildiği gibi anlık ısı değişimlerini hassas bir şekilde ölçebilmesi sayesinde sanayi ve üretimde de önemli faydalar sağlayabiliyor. Enerji verimliliği ve sarfiyatın kontrolü, sıcak su, sıcak hava ve basınçlı gaz sistemlerinde meydana gelebilecek kaçakların tespiti gibi amaçlar için de termal kamera sistemleri kullanılabilmektedir.

Kişi Sayma Kamera Sistemi

Yapay zeka destekli olarak çalışan kişi sayma sistemi, özellikle Covid-19 ve pandemi ile mücadelede ihtiyaç haline gelen alışveriş mağazaları (AVM), restoran, kamu kurumları, eğitim kurumları ve toplu ulaşım araçları gibi ortamlarda kişi sınırlandırması yapılabilmesi için kullanılmaktadır. Kapalı alanın ölçüsüne göre içeride bulunabilecek kişi sayısı sisteme girilerek maksimum kişi sayısına ulaşıldığında bir alarm üretilmesi ve/veya kapıların otomatik olarak kapatılması sağlanabilmektedir.

Kişi sayma kamerası sistemleri aynı zamanda pazarlama amaçlı olarak da kullanılabilmektedir. Kampanya dönemlerinde giriş yapan kişi sayısının tespiti veya belirli günler ve dönemler arasında yaşanan yoğunluğun karşılaştırılabilmesi için de kişi sayma kamera sistemi kullanılabilmektedir.

Mobil Araç Kamera Sistemi

Servis araçları, toplu taşıma ve şehirlerarası yolcu otobüsleri için sıklıkla kullanılan kamera sistemleridir. Araç konumu, hız ve güzergah bilgisine anlık olarak ulaşım olanağı sağlayan mobil araç kamera sistemi ile kaydedilen görüntüler, yaşanabilecek hırsızlık, gasp veya kazalarda delil olarak da kullanılabilmektedir.

Kablosuz Kamera Sistemi

Kablo çekme imkanı olmayan ortamlarla, kablo maliyetinin çok yüksek olabileceği ortamlar için geliştirilen kamera sistemi ve çözümüdür. Üzerinde bulunan network kartı sayesinde kablosuz ağa dahil edilebilecek wifi kamera modelleridir. Kablosuz kamera sistemlerinde altyapı mimarisi ve kullanılan aktif cihazların doğru konumlandırılması oldukça önemlidir. Doğru kurgulanmış bir kablosuz network altyapısı üzerinde kablolu kameralardan alınabilecek performans sağlanabilirken yetersiz olan kablosuz yapılarda alınacak kamera görüntüsünde donma, parazitlenme ve hatta kopmalar yaşanabilmektedir.
Hikvision
Uniview
Dahua
Uniview