Kartlı Geçiş Sistemi

Kartlı Geçiş Sistemi

Kartlı Geçiş ve Kontrol Sistemleri Nedir?

Personel ya da ziyaretçilere verilen kart ve bu kartların okunarak ilgili kişilerin giriş çıkış bilgilerinin tutulması, yetkili oldukları alanlara girişinin sağlanması için kullanılan güvenlik sistemleridir. Kartlı geçiş sistemi ile turnike, kapı veya bariyerlerin otomatik olarak açılıp kapanması sağlanabilmektedir.

Access Kontrol sistemi, erişim kontrol sistemi ve geçiş kontrol sistemi olarak ta anılan kartlı geçiş ve kontrol sistemleri personel takip sistemi olarak sıklıkla tercih edilmektedir.

Kartlı geçiş sistemi ile turnike geçiş sistemi otomatik olarak açılıp kapanabilir, yemekhane takip sistemleri, spor salonları gibi ortamlarda karttan ücret veya kontör düşülmesi sağlanabilir veya kurum ve kuruluşlar, öğrenci yurtları gibi ortamlarda kişinin giriş ve çıkış saatleri raporlanabilmektedir.

Kartlı geçiş kontrol sistemleri, Proximity Kart olarak isimlendirilen, içerisinde elektronik kimlik bilgisi barındıran kartlarla kullanılabileceği gibi daha profesyonel çözümler olan Parmak izi tanıma Sistemi, Göz Retina Tanıma Sistemi, Yüz Tanıma Sistemi gibi biyometrik sistemler ile de geçiş kontrol sağlanabilmektedir.

Kartlı geçiş kontrol sistemlerinde donanım olarak kart okuyucu cihazı kullanılmaktadır. Biyometrik kart okuyucu cihazları oldukça küçük bir alan kaplaması ve ekonomik ürünler olması nedeniyle bir çok kurum ve kuruluş tarafından tercih edilebilmektedir.

Oldukça pratik ve kullanışlı sistemler olan kartlı geçiş sistemleri ile bina içerisinde kasa bölümleri, arşiv odaları, yönetim katları gibi yetkili alanlara giriş çıkışlar kontrollü şekilde sağlanabilir, kayıt edilebilir ve yönetilebilir.

Kartlı Geçiş Sistemi Nasıl Çalışır?

Kartlı geçiş sistemleri Mifare veya Proximity olarak adlandırılan ve içerisinde elektronik olarak kullanıcı kimlik bilgilerini barındıran kartlar ile kullanılmaktadır. Kartlarda bulunan manyetik bantların kart okuyucu cihazına yaklaştırıldığında kullanıcının ilgili alana giriş yetkisinin olup olmadığı kontrol edilir. Eğer yetkili ise kapı veya turnikenin otomatik olarak açılması ya da yetkisi olmayan bir kullanıcı ise uyarı vererek giriş izni verilmemektedir.

Kartlı Geçiş Sistemi Kullanım Alanları

Kartlı geçiş sistemi ile tüm giriş çıkış bilgileri bilgisayar ortamında kayıt edilmekte, bu sayede gerektiğinde otomasyon sistemlerinde kullanılabilmekte ve ihtiyaç halinde anlık olarak raporlar alınabilmektedir. Alınabilecek raporlarla ilgili örnek vermek gerekirse;
  • Aktif kart sahiplerinin listesi,
  • Kapı giriş ve çıkışlarının kayıt raporu,
  • Kart kullanım raporu,
  • Binada bulunanların listesi,
  • Grup kartları takip raporu,
  • Kart sahipleri detay raporu,
  • Bölge analiz raporu,
  • Zaman periyod raporları

Kartlı geçiş sistemleri, teknolojiye paralel olarak her geçen gün hızla gelişmekte ve günümüzde birçok alanda sıklıkla kullanılarak güvenliğin üst düzeye çıkarılması sağlamaktadır.