Veri Depolama

Veri Depolama

Veri Depolama Nedir?

Günümüzde kurum ve kuruluşların en değerli kaynağı haline gelen veriler, iş süreçlerine bağlı olarak her geçen gün giderek artmaktadır. Bunun doğal sonucu olarak verilerin güvenli bir şekilde depolanması ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Verilere kesintisiz olarak erişim, duyulan yüksek performans ihtiyacının karşılanması ve yaşanabilecek felaket durumunda bile iş sürekliliğinin sağlanabilmesi özellikle kritik verinin bulunduğu ortamlarda hayati öneme sahip olabilmektedir.

Yeni Nesil Depolama Sistemleri

Veri depolama sistemleri içerisinde Scale-Out mimariler, günümüz teknolojisinde her geçen gün daha fazla yer almaya başlıyor. Farklı veri tipleri söz konusu olduğunda dahi yüksek performans sağlayabilen akıllı veri depolama sistemleri, artık yavaş yavaş geleneksel yapıların önüne geçiyorlar.

SATA, SAS, SSD gibi farklı disk tiplerinin kullanıldığı, performans kaybı olmaksızın yazılan verinin tekilleştirilmesini sağlayan Tiering teknolojileri de veri depolama sistemleri içerisinde kendisini göstermeye başlıyor.

NAS Çözümleri (Network Attached Storage)

Ağa bağlı depolama çözümü olarak ta adlandırılan NAS cihazı, küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerde veri depolama amacıyla kullanılan sistemlerdir. Yerel ağ, network üzerinden TCP/IP protokolü ile çalışan, merkezi lokasyonda depolanan verilerin paylaşıma açılması için konumlandırılabilen veri depolama sistemleridir.

NAS Cihazı yerel ağa (network) bağlandığında otomatik veya manuel olarak bir IP adresi atanarak kullanıcıların erişimi sağlanır. Windows, Mac, Linux gibi işletim sistemleri tarafından desteklenen ve platform bağımsız çalışan nas cihazları veri transferinde input-output mantığı ile çalışırlar. CIFS, SMB, NFS, FTP, SFTP, SSH, ISCSI, http, HTTPS, WEBDAV gibi dosya aktarım protokollerini kullanırlar. Nas cihazlarının en önemli özelliklerinden biri içerisinde bir RAID mimarisini barındırması ve kişi ve kuruluşların kendi bulut ortamını oluşturma imkanı tanımasıdır.

SAN Çözümleri (Storage Area Network)

SAN çözümü, sunucu ve depolama ünitesi arasında hızlı ve güvenilir bağlantı sağlayan, özelleştirilmiş bir ağ türüdür. Geleneksel LAN yapısında dosya sunucularının, genel ağ trafiği ile ortak alanda olması verimin ve performansın azalmasına sebep olmaktadır. SAN uygulamasında, depolama birimleri ağdaki sunucu ve diğer depolama ünitelerinin ortak malıdır. Sunucuları veri depolama birimlerine, depolama birimlerini birbirlerine ve sunucuları birbirine bağlamaktadır. SAN mimarisinde yaygın olarak FC, SAS, ISCSI protokolleri yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bireysel ve kurumsal olarak veri depolama cihazına duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. SAN cihazları, sunucu ile veri depolama üniteleri arasında doğrudan bağlantı sağlaması performansın yükselmesine sebep olmaktadır.

Bulut Veri Depolama Çözümleri

Qnap veri depolama
Asustor veri depolama