Veri Yedekleme

Veri Yedekleme

Verilerinizi yedekleyerek güvenliğini sağlayın.

Veri yedekleme, özellikle kritik verilerin kopyalarının depolama alanının dışında, fiziksel veya bulut konumlarında tutma uygulamasıdır. Doğru kurgulanmış veri yedekleme uygulamaları, donanım arızası, dosya bozulması veya doğal afet gibi durumlarla karşılaşılması halinde verilerin korunmasına yardımcı olur ve iş sürekliliğinin kusursuz bir şekilde sürdürülmesini sağlar.

Yoğun ve tempolu çalışılan iş ortamlarında kritik uygulamaların, özellikle kurumsal verilerin korunması gerekir. ERP, CRM, muhasebe gibi ticari yazılımlar, e-ticaret sistemleri, veri hareketine dayalı yazılımlar, artan ve gelişen müşteri, ürün ve hizmet bilgisini işlerken yaşanabilecek sistem kesintileri ve kötü niyetli ataklar önemli veri kayıplarına sebep olabilirken sonucu olarak iş, para ve itibar kayıpları da yaşanır.

“Düzenli olarak yapılan veri yedekleme işlemi; donanım arızası, yazılım hataları, virüsler ve bilgisayar korsanlığı, elektrik kesintisi, hırsızlık ve hatta insan hataları nedeniyle oluşabilecek hasar ve/veya kayıp riskine karşı koruma sağlar.”

Veri yedekleme işlemi manuel ya da otomatik olarak yapılabilmektedir. Aynı zamanda artırımlı veri seçenekleri ile tüm verilerin her seferinde tekrar yedeklenmesi yerine yalnızca son yüklemeden sonra eklenen ya da değiştirilen dosyaların yedeklenmesi tercih edilebilir. Bu sayede zaman ve network trafiği (bandwidth) kullanımında tasarruf sağlanabilir.

Veri Yedeklemede Dikkat edilmesi Gereken Konular

Veri Koruması: Verilerin bütünlüğünü, verilere erişimi ve verileri tutan sistemin korunması,
Gizli veya Kısıtlı Veriler: Verilerin hassasiyet derecesi bilinerek buna göre gerekli önlemelerin alınması,
Erişim Kolaylığı: Verilere hızlı erişimin ne kadar önemli olduğunun belirlenmesi,
Veri Hacmi: Yedeklenecek veri için ne kadar depolama alanına ihtiyaç olduğunun belirlenmesi.